Categories ,

Pogrzeby świeckie

Czym jest pogrzeb świecki? Jest to niereligijna ceremonia pochówku skierowana głównie do ateistów, agnostyków (ewentualnie osób wierzących, ale niepraktykujących). Pogrzeb świecki w ostatnich latach jest coraz bardziej popularnym sposobem żegnania zmarłych. Mając na uwadze fakt, iż pogrzeb nie jest jedynie obrzędem, ale również moralnie uzasadnionym aktem oddania hołdu bliskiej osobie, należy pamiętać o rzetelnym wypełnieniu obowiązków ceremonialnych. Jeżeli osoba zmarła była niewierząca lub zażyczyła sobie przed śmiercią pochówku świeckiego, należy uszanować tę decyzję.

Mistrz ceremonii

W przeciwieństwie do pogrzebów katolickich, świeckie ceremonie są bardzo zróżnicowane. Wszystko uzależnione jest od życzenia zmarłego lub jego rodziny. Uroczystość prowadzona jest przez Mistrza Ceremonii, ubranego w specjalny elegancki strój, świadczący o wadze spełnianej przez niego posługi. Najczęściej jest to czarna toga, białe rękawiczki i plastron. Mistrz Ceremonii to osoba niezwiązana z rodziną zmarłego, ale wygłaszająca przemowę w jej imieniu. Oddaje w niej hołd, podsumowując życie, osiągnięcia i sukcesy zmarłego. Przemówienie może zawierać elementy religijne, jeśli rodzina sobie tego życzy.

Ogromne podziękowania dla Pana Piotra oraz wszystkich pracowników zakładu pogrzebowego ORION - za wspaniałe przygotowanie uroczystośći pogrzebowej swojej ukochanej Babci Heleny. Za fachową, rzetelną pomoc oraz zrozumienie i wsprarcie.

Anna Jankowska 12.10.2015

ZAUDAJ DOŚWIADCZENIU
od 2002 roku

Godziny otwarcia biur

  • Dni powszednie
    08:00 - 16:00
  • Soboty
    09:00 - 14:00
  • Telefon dyżurny

Newsletter

Zostaw swój email i bądź na bierząco
Nie wysyłamy spamu

Kontakt

Boh. Getta Warszawskiego 15/1
70-303 Szczecin


Czarnogórska 68
70-842 Szczecin